آدم معمولی ، ده سال بعد

گفتگو با آرش سبحانی به مناسبت انتشار هشتمین آلبوم گروه

Arash Sobhani

ده سال قبل  آلبومی به بازار آمد که تفاوت‌های  فراوانی با موسیقی رایج آن روزها داشت. از سبک خواندن و نوع موسیقی این آلبوم که یادآور راک‌های کلاسیک وگروه‌هایی مانند دایراستریتز بود تا اشعاری که نقدی اجتماعی، سیاسی داشت به اوضاع آن روزگار ایران و حتی طراحی و جلد آلبوم آن، همه جنبه نو و بی‌سابقه‌ای در بازار موسیقی ایرانی داشت و با اقبال گسترده‌ای از طرف جوانان و دوستداران موسیقی آلترناتیو ایران روبه‌رو شد.

امروز ده سال از انتشار آدم معمولی، نخستین آلبوم گروه کیوسک می‌گذرد. طی این مدت گروه کیوسک هشت آلبوم به بازار داده و  تغییرات زیادی در آن از سبک موسیقی تا اعضای گروه  اتفاق افتاده. ولی آرش سبحانی ، بنیان‌گذار، خواننده، آهنگ‌ساز و شاعر این گروه همچنان عضو اصلی و موتور پیشرانه‌ی کیوسک است و به زودی دهمین سال  تولد کیوسک را هم‌زمان با هشتمین آلبوم آن  «وضعیت نارنجی»  جشن می گیرد . به همین مناسبت با آرش سبحانی گفتگویی اختصاصی در رادیوگرامافون  داشتیم که قسمت‌هایی ازحرف‌های آرش را در ادامه می خوانید:

این هشت آلبوم برای ما ده سال متفاوت و پرخاطره بود. چه ازلحاظ استایل موسیقی که به دنبالش می گشتیم و چه از لحاظ صدادهی  و چه از لحاظ اعضایی که آمدند و رفتند. خیلی چیزها در این ده سال عوض شد.  این که گروه کیوسک هنوز جزء موسیقی زیرزمینی محسوب می شود یا نه،  از سوال‌های است که جوابی ندارد چون خود موسیقی زیرزمینی تعریف مشخصی ندارد و نمی‌شود گفت چه آهنگی زیرزمینی است و چه آهنگی نیست.

Arash Sobhani - Radio Gramophoneچیزی که مشخص است این‌ست که هیچ‌کس نمی‌تواند طی ده سال همان آدم قبلی باشد. من هم مستثنی نیستم و حتما عوض شده‌ام. خیلی چیزها که به نظرم آن موقع درست بود الان به نظر درست نمی‌آید.  بهرحال همه ما طی ده سال عوض شده‌ایم، ولی این‌که هنوز یک آدم معمولی باشم.  به نظر خودم و سبک زندگی‌ام ، بله هنوز یک آدم معمولی هستم .

نوشتن و ساختن ترانه برای من چالشی دوست داشتنی بوده و هست و از این چالش لذت زیادی  می‌برم.  برای همین فکر می کنم آنقدر خودخواه باشم که نخواهم آن را با کس دیگری قسمت کنم . ترانه سراهای بسیار خوبی هستند که من افتخار آشنایی‌شان را دارم،  یا کسانی لطف کرده‌اند  ترانه‌های بسیار خوبی برای من فرستاده‌اند وخیلی اوقات  ترانه‌هایشان خیلی بهتراز ترانه‌های خود من بوده ولی همیشه با خودم فکر کرده‌ام احتیاجی به این نیست و ترانه‌های خودم را کار کرده ام.

این که می‌گویند ، یک اثرباید ماندگار و جاودانه باشد به نظرم بیش‌تر شوخی می‌آید، یعنی  تو خودت را باید خیلی جدی بگیری که بگویی من می‌خواهم اثری خلق کنم که ماندگار بشود. اصلا ماندگاری یعنی چی؟ صد سال ماندگار است یا هفت‌صدسال ؟ یعنی من چیزی را که مشاهده می‌کنم و می‌بینم را نگویم چون ماندگار نیست؟ به نظرم این حرف مسخره است هرچند می‌دانم این امر برای خیلی‌ها مهم است که یک اثر ماندگار در زمینه‌های مختلف هنری بسازند ولی واقعا نمی‌فهمم که چرا بشر باید خودش را این‌قدر جدی ببیند که فکر کند چیزی ماندگارو جاودانه است.

این روزها  به خیلی از آثار موسیقی زیرزمینی جدید در ایران گوش می‌کنم و خیلی از کارهایشان را دوست دارم و به نظرم ارزشمند هستند. چه از نظر سبک و چه از نظر استعداد وچه از نظر وقتی که روی این کارها گذاشتند.  دوست دارم بشود این کارها را بیشتر معرفی کرد. یقین دارم اگر این بچه ها بیرون از ایران در جایی بودند که از آنها حمایت می‌شد با توجه به استانداردهای بالای کارهایشان خیلی موفق می‌شدند. من به آینده موسیقی آلترناتیو خیلی خوش‌بینم چون استعدادهای درخشان و رو به جلویی در آن می‌بینم.

ادامه این گفتگو جذاب و شنیدنی با آرش سبحانی را می توانید روز جمعه هجدهم سپتامبر، همزمان با رونمایی از «وضعیت نارنجی» آلبوم جدید کیوسک  از روی وب‌سایت، رادیو و کانال ساوندکلاود رادیوگرامافون بشنوید.

پیام میم شهریور ۹۴

وبسایت رادیو گرامافون

http://www.radiogramophone.com/

صفحه فیس بوک رادیوگرامافون

https://www.facebook.com/RadioGramophone

رادیو گرامافون در ساندکلاد

https://soundcloud.com/radio-gramophone

admin

Alireza Mehrzad is President at Golden Seller Digital Marketing Solutions an Executive Director at InMaah Magazine.

No Comments Yet

Comments are closed

Join Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from InMaah. You unsubscribe at any time!

You have Successfully Subscribed!

 

We are social, follow us on your favorite social media platform.

FOLLOW US ON

Category

Borna Eftekari

Borna Eftekari Mortgage loan officer based in San Diego providing residenti…

Law Offices of Bita Hamidi

Law Offices of Bita Hamidi www.hamidilaw.com San Diego: 619.338.9800 Los…

Khadamat Tak - خدمات تاک

Khadamat Tak – خدمات تاک

Khadamat Tak – خدمات تاک Call Us For Your Any Embassy Issues We So…

Alborz Restaurant

Website: http://www.alborzinc.com Contact: (858) 792-2233 Address: 2672 …

darband restaurant

Darband Restaurant

Darband Restaurant Website: http://www.5thavenuegrill.com Contact: (619)…

Deejay Mohsen and Deejay Al

Dj Mohsen Website: http://www.djmohsen.com/ Contact: (858) 558-0808 Deej…